Yahoo Answers is shutting down on May 4th, 2021 (Eastern Time) and the Yahoo Answers website is now in read-only mode. There will be no changes to other Yahoo properties or services, or your Yahoo account. You can find more information about the Yahoo Answers shutdown and how to download your data on this help page.
Is there any difference between different brands (including store brands) of butter?
In my area, a pound of butter costs between $4.00-$4.50 for Land O Lakes, which is the main brand available. Store-brand butter costs around $2.50. They have the exact same ingredients listed and they are both Grade AA. I don't notice a difference when I use them for cooking, baking or spreading. Is there any reason you know of why I should buy the more expensive butter? Is there any butter that chefs prefer?
7 Answers
- KathleenLv 79 years agoFavorite Answer
I don't think it matters. Butter is a specific process, if it's made using any other process or any other ingredients then they can't call it butter.
If you don't find a flavour difference at all, go for the cheaper brand.
- angelbeliever114Lv 59 years ago
Most of the time a name brand taste better than a store brand. In your case though, you compared both brands and didnt find a major difference between the two. So for you, it makes sense to buy the cheaper brand and save money at the same time.
- Anonymous5 years ago
okay, I don't know if there is a difference between jam and preserves - I can't say that I hear too many people use the word jam at all here- preserves are the whole fruit with pectin and jelly is jelly- sugar and artificial and MAYBE some natural stuff. If jam is something different than these two then I am not aware of it, but here it is generally preserves or jelly, though some don't distinguish and anything that has a fruit flavor that you spread on bread is jelly- I hear people calling preserves jelly all the time , but for them jelly is jelly too.
- ?Lv 59 years ago
I'm not exactly sure in your case but I know sometimes you're paying more for the brand name. Now a day's I like to try no name brands in comparison.. some taste funky, but most of the time I don't see much of a difference and it'll cost less.
- Chetak.Lv 79 years ago
There could be differences as they are likely to be made in defferent factories with different sources of their milk supply. That could be different from the way the cattle are fed, and how.
Chetak